Domowe sposoby na komary / Skuteczne, naturalne i bezpieczne dla skóry

0
1693

Potrafią zniszczyć każde, nawet najmilsze spotkanie w ogrodzie w letni wieczór. Każde ognisko nad jeziorem, a nawet miłe pogaduszki na balkonie. Na szczęście nie jesteśmy skazani na ukąszenia komarów, bo jest na nie mnóstwo sposobów, i to zarówno naturalnych i bezpiecznych, jak i z zastosowaniem środków chemicznych, czy też kosmetyków.

Przedstawiamy zatem małe kompendium wiedzy, z którego dowiecie się, co na komary działa, a co możemy stosować, jednak… prawdopodobnie bez większych rezultatów.

Zacznijmy od rankingu najlepszych środków odstraszających komary:

 1. Rośliny na komary
 2. Olejki na komary
 3. Środki i preparaty na komary
 4. Elektrofumigatory
 5. Co na komary dla dzieci?

Zacznijmy jednak od najważniejszej sprawy!

Domowe sposoby na komary
Domowe sposoby na komary / Zobacz co na komary zadziała najlepiej i co będzie bezpieczne.

Co wabi komary?

Zanim przejdziemy do głównego tematu artykułu, czyli odpowiedzi na pytanie „co na komary?”, warto na wstępie zaznaczyć, że istnieje kilka „czynników ryzyka”, które mogą zwabić komary, a których możemy uniknąć bez większego wysiłku.

Przede wszystkim: komary wabi zapach kwasu mlekowego i amoniaku, które zawarte są w pocie człowieka.

Dlatego też, zanim zasiądziemy do wspólnego biesiadowania na świeżym powietrzu, dobrze jest wziąć prysznic. Komary będą też lecieć tam, skąd dochodzą zapachy kwiatów lub owoców, nawet jeśli będą to zapachy… perfum!

Ponadto, owady te lubią składać jaja w miejscach wilgotnych, także takich jak oczka wodne w ogrodzie. W takich miejscach jest też ich najwięcej.

Czy jest coś, co możemy zrobić w takim przypadku?

Jeśli to możliwe, zaaranżujmy małą rzeczkę lub wodospad w ogrodzie – komary nie lubią płynącej wody.

Najpopularniejsze preparaty na komary > Ranking cen:

Naturalne i domowe sposoby na odstraszanie komarów – rośliny i przyprawy na komary

Chcąc zwiększyć swoje szanse w wojnie przeciwko komarom, można również użyć do tego celu roślin, których zapachu komary nie lubią. Należą do nich przede wszystkim: bazylia, mięta, kocimiętka i pelargonia pachnąca. Warto również sięgnąć po przyprawy o zapachu odstraszającym komary: wanilię, cebulę, czosnek i seler.

Naturalne sposoby na odstraszanie komarów – olejki eteryczne odstraszające komary

Kolejnym znanym sposobem na odstraszanie komarów jest stosowanie olejków eterycznych. Lista olejków, które uznane są za skuteczne, jest dość długa, dlatego z pewnością każdemu uda się wybrać ten, którego zapach nie odstraszy także gości. 😉

 1. Eukaliptusowy,
 2. Cytrynowy,
 3. Goździkowy,
 4. Rozmarynowy,
 5. Cedrowy,
 6. Lawendowy,
 7. Tymiankowy,
 8. Pomarańczowy,
 9. Bazyliowy,
 10. Anyżkowy, a także
 11. Olejek z geranium, mięty pieprzowej i trawy cytrynowej.
Naturalny olejek eteryczny na komaryOlejki eteryczne na komaryPorównaj ceny

W tym miejscu dodajmy, że olejki eteryczne mogą silnie uczulać, dlatego zalecamy stosowanie ich na przykład do płukania firanek i zasłon lub do skropienia daszka czapki czy kołnierzyka. Nie wolno stosować ich bezpośrednio na skórę, zwłaszcza w przypadku dzieci.

Środki stosowane do odstraszania komarów

Domowe sposoby na odstraszanie komarów nie zawsze są skuteczne, dlatego chętnie sięgamy po środki, które działają silniej, a przez to są bardziej skuteczne (repelenty).

Należą do nich:

 • Kremy i spraye do stosowania bezpośrednio na skórę,
 • Opaski na rękę,
 • Elektrofumigatory,
 • Urządzenia emitujące ultradźwięki, a także
 • Specjalne świece ogrodowe, lampy, spirale owadobójcze, czy też drewniane kwiaty nasączone repelentem do postawienia w wazonie.
Raid electric na komary urządzenie + płyn pomarańczowy 30 nocySkuteczne środki na komaryPorównaj ceny

Poniżej przybliżamy działanie kilku wybranych środków.

Co odstrasza komary
Co odstrasza komary? Bezpieczne, naturalne i domowe sposoby na odstraszenie komarów.

Kosmetyki odstraszające komary

Spraye i kremy do odstraszania komarów, jakie możemy obecnie znaleźć w sklepach, zawierają w składzie związek chemiczny DEET (N, N-Dietylo-m-toluamid), który przy dłuższym stosowaniu może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka, dlatego trzeba pamiętać, by zawsze dokładnie umyć ciało po jego zastosowaniu.

Środek ten jest skuteczny, jeśli jego stężenie w preparacie wynosi nie mniej niż 20%.

Uwaga! Środek ten nie powinien być stosowany w przypadku niemowląt do 2. miesiąca życia, a w przypadku starszych dzieci jego stężenie w preparacie nie powinno przekroczyć 20%.

Co jeszcze skutecznie działa na komary?

Opaski na rękę na komary

Opaski, czy też bransoletki na komary, są nasączone repelentem, który blokuje receptory u komarów (a także meszek). Ich kontakt ze skórą człowieka jest o wiele mniejszy niż w przypadku sprayów czy emulsji na komary, dlatego wydają się być bardziej bezpieczne, jednak ich skuteczność zależy też od sposobu przechowywania opasek (muszą być szczelnie zamknięte).

Ponadto warto wiedzieć, że jedna bransoletka na ręce może okazać się zbyt słabą ochroną, dlatego zaleca się założenie co najmniej jednej na każdym nadgarstku.

Elektrofumigatory

Elektrofumigatory to urządzenia niewielkich rozmiarów, które podłącza się do kontaktu. Zawierają one specjalną płytkę owadobójczą lub też pojemnik z płynem i odparowywacz. Substancja odstraszająca komary jest tu uwalniana bardzo powoli, stopniowo i wystarcza na długi czas.

Elektrofumigatory na komaryElektrofumigatory na komaryPorównaj ceny

Uwaga! Producenci elektrofumigatorów nie zalecają stosowania ich w pomieszczeniach, w których przebywają niemowlęta.

Urządzenia na komary emitujące ultradźwięki

To urządzenia, które nie zawierają żadnych środków chemicznych. Ich działanie opiera się na emitowaniu ultradźwięków, które odstraszają komary. Dla człowieka takie dźwięki są niesłyszalne.

Co na komary dla dzieci?

Jak już wspomnieliśmy, stosowanie preparatów zawierających środki owadobójcze i odstraszające komary nie pozostaje obojętne dla zdrowia dzieci, a im niższe stężenie repelentu, tym mniejsza jest również jego skuteczność.

Dlatego też warto zapewnić dzieciom ochronę przeznaczoną specjalnie dla nich.

Preparaty na komary dla dzieciPreparaty na komary dla dzieciPorównaj ceny

Producenci oferują w tym zakresie między innymi spraye, kremy, nawilżane chusteczki, czy też roll-ony. Alternatywą dla środka DEET są tu naturalne substancje, takie jak olejek z melisy, czy też olejek andiroba.

Warto zwrócić uwagę, by środki na komary dla dzieci nie zawierały alkoholu, barwników, parabenu i fenoksyetanolu. To składniki, które mogą podrażniać lub uczulać delikatną skórę dziecka.

Alternatywą dla kosmetyków na komary dla dzieci są urządzenia emitujące ultradźwięki.

Tu niekwestionowanym liderem według nas jest firma Chicco, która w swojej ofercie ma skuteczne preparaty na komary dla dzieci i to zarówno od strony sprayów, maści aż po urządzenia odstraszające komary. Wszystko stworzone z myślą o bezpieczeństwie dzieci. Dlatego warto zajrzeć na ich stronę chicco.pl aby dowiedzieć się więcej na temat preparatów i środków na komary dla dzieci.

Ceny preparatów i urządzeń na komary

Cena najtańszych bransoletek na komary, spirali owadobójczych i sprayów oscyluje wokół 10 złotych za sztukę. Najdroższe środki na komary mogą kosztować w granicach 50 złotych.

Producenci preparatów i urządzeń na komary

Wśród producentów środków na komary można wymienić takie marki jak Bros, Mugga, Ultrathon, czy Arox. Preparaty i urządzenia ultradźwiękowe na komary dla dzieci mają ponadto w swojej ofercie Chicco, HIT i SC Johnson.

Elektrofumigatory na komaryCo na komary? Porównaj ceny na: Ceneo
Skąpcu

Opinie o środkach i sposobach na komary

Masz doświadczenia ze stosowaniem środków na komary? Możesz potwierdzić, że coś podziałało lub też że coś jest nieskuteczne? Wiemy wszyscy jak bardzo uciążliwe są komary. Dlatego zapraszamy do zamieszczania swoich opinii w komentarzach! Twoje zdanie jest bardzo ważne dla innych rodziców i dla nas!

A na koniec jeszcze jeden z naturalnych i skutecznych sposobów na komary:

Pamiętajcie o nas w komentarzach. Czekamy na Wasze opinie i recenzje skutecznych środków na komary!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here