Lean management w służbie kobiet czyli porządek w torebce, szafie czy lodówce!

0
612

Czy któraś z nas, kobiet, może powiedzieć z czystym sumieniem, że nie ma za dużo na głowie? O ile wszystko – w miarę – działa, jest w porządku. Wystarczy jednak niekiedy mały problem, jak brak mleka w lodówce czy niewyprana ulubiona bluzka, by zepsuć nam (co najmniej) poranek.

Trzeba sobie powiedzieć jasno, że obecnie niemal każda dziedzina życia przypomina nieco małą firmę.

Są obowiązki, które koniecznie trzeba w danym czasie wykonać. Ktoś musi pilnować terminów wizyt i zajęć. Trzeba dbać o porządek.

Jak zarządzać takim „przedsiębiorstwem”?

Tu może się przydać kilka pomysłów wziętych wprost z koncepcji zarządzania lean management, którą pierwotnie stosowano w zakładach motoryzacyjnych…

…ale od początku.

Czym jest metoda zarządzania lean?

Zanim przejdziemy do (naprawdę fantastycznych i skutecznych!) sposobów na uproszczenie sobie życia, warto wspomnieć, na czym w ogóle polega koncepcja, według której będziemy je sobie upraszczać.

Filozofia lean powstała w Japonii, w zakładach produkcyjnych Toyoty.

Jej podstawą było założenie, że firma – by osiągać pożądane wyniki – musi koncentrować się na wytwarzaniu produktów najwyższej jakości (widzianej z perspektywy klienta) i na eliminacji marnotrawstwa.

Prawda, że brzmi racjonalnie?

W ciągu wielu lat powstało wiele metod, zasad, technik i narzędzi, które można było wdrażać nie tylko do innych dziedzin przemysłu czy nawet działów firmy. Można je także z powodzeniem wykorzystać do zarządzania w domu i w prywatnym życiu.

Lean management w życiu kobiety? Tak!

Poniżej podajemy kilka konkretnych, sprawdzonych sposobów na uproszczenie i ułatwienie sobie codziennego życia – wszystkie zaczerpnięte zostały z koncepcji zarządzania lean.

 1. Jak wzmocnić swoją motywację w dbaniu o sylwetkę?
 2. Jak zarządzać swoją garderobą?
 3. Jak uniknąć marnotrawstwa, zarządzając zawartością lodówki?
 4. Jak z ochotą wracać po pracy do posprzątanego domu?
 5. Jak „wyszczuplić” swoją torebkę?

W tym wszystkim pomoże Wam lean management o czym, przekonacie się czytając kolejne akapity!

Kobieca sylwetka
Kobieca sylwetka a lean management

Zarządzanie wizualne sylwetką

Odchudzanie się i budowanie ładnej sylwetki poprzez systematyczne ćwiczenia może być nie lada wyzwaniem. Jednym ze znanych sposobów jest regularne zapisywanie wagi, jednak nie dla wszystkich stanowi ono motywację i zachętę.

Dlatego proponujemy inną metodę.

Co tydzień zrób zdjęcie swojej sylwetki.

Za każdym razem ubieraj tę samą bieliznę i stój w takiej samej pozycji, w tym samym miejscu. Widoczne zmiany mogą stać się prawdziwą bombą motywacyjną!

Kobieca szafa i garderoba
Kobieca szafa i garderoba w stylu lean.

„Szczupłe” zarządzanie garderobą

Garderoba to marzenie (spełnione lub niespełnione) niemal każdej kobiety. Jednak nawet w największej i najlepiej zaopatrzonej garderobie może zapanować chaos, jeśli nie będziemy nią odpowiednio zarządzać.

Dlatego tutaj przyda się kilka wskazówek służących „wyszczupleniu” garderoby:

 • Ubrania dzielimy według kategorii: dżinsy, sukienki, sportowe topy, spódnice, itd.
 • Przygotowujemy worki z napisem „Do oddania” i „Do wyrzucenia”.
 • Każdą z rzeczy bierzemy w ręce z osobna i ustalamy, czy rzeczywiście jest nam potrzebna, czy pasuje do innych naszych części garderoby i czy w ogóle ją lubimy. (Tutaj dodajmy w nawiasie, że ubrania, które kupiłyśmy z myślą „kiedyś do tego schudnę” , „kiedyś wywabię tę plamę”, „kiedyś zszyję tę dziurkę” lub też „kiedyś coś do tego kupię” nie mają racji bytu w garderobie lean).
 • Biżuterii, której nie ułożymy w łatwo dostępnym miejscu, prawdopodobnie nie będziemy zakładać. Mała dodatkowa rada: od razu warto zaopatrzyć się w większą szkatułkę, bo takich drobiazgów raczej przybywa, niż ubywa.

Lean w zarządzaniu… lodówką

Tutaj chcielibyśmy przedstawić jeden ze sprawdzonych i bardzo pomocnych sposobów zarządzania zakupami spożywczymi. Osoby, które mają dzieci, na pewno docenią jej prostotę i skuteczność! Przygotowujemy około 50 (mniej-więcej) równych karteczek z opisem dań obiadowych. Powinny to być dania lubiane przez wszystkich, a karteczki najlepiej jest zalaminować.

Co dalej?

W każdy weekend wspólnie ustalamy menu obiadowe na cały tydzień, przyczepiając do tablicy karteczki z odpowiednimi daniami. Według wybranych karteczek robimy później zakupy. Dzięki temu niwelujemy marnotrawstwo, mamy spokojną głowę o to, „co dziś na obiad”, a co najważniejsze… unikamy dręczącego pytania dzieci: „Mamoooo, co dziś na obiad?”.

Lean w życiu kobiety. Narzędzie 5S

Powrót po pracy do domu, w którym wszystko jest na swoim miejscu i w którym pachnie czystością, to jedna z najmilszych chwil w ciągu dnia. Jest jednak jednocześnie trudna do uzyskania. W ferworze poranka często nie ma czasu na dokładne posprzątanie. Na szczęście można temu zaradzić.

Jak?

Do tego celu użyjmy narzędzia 5S, które w koncepcji Lean management wykorzystywane jest do tworzenia ergonomicznego i schludnego miejsca pracy. Skrót 5S powstał od pierwszych liter nazw czynności, jakie prowadzą do uzyskania takiego miejsca.

 1. Sortowanie (posortuj wszystkie rzeczy i poukładaj według częstotliwości użytkowania),
 2. Systematyzacja (poukładaj rzeczy w pudełkach, segregatorach, szufladach itp.),
 3. Sprzątanie (wszystkie powierzchnie wycieramy z kurzu),
 4. Standaryzacja (wszystkie czynności powtarzamy regularnie, w wybranym dniu tygodnia)
 5. Samodyscyplina (tu warto zastosować metodę, która będzie nam przypominać o konieczności zastosowania 5S. Może to być na przykład przypomnienie na telefonie lub też tabelka z rozpisanymi obowiązkami i imieniem osoby, która danego dnia ma je wypełnić).

Jeśli chcesz rozwinąć temat w swoim życiu – a zapewniam Cię, że lean potrafi nieźle wszystko poukładać – to zapraszam Cię do poznania wszystkich narzędzi lean management. Daj koniecznie znać czy wdrożyłaś je w swoim życiu.

Torebka kobieca
Torebka kobieca

„Szczupła” torebka

Znany dowcip mówi, iż słowo „bałagan” stopniuje się następująco: bałagan – jeszcze większy bałagan – torebka kobiety. I choć posiadanie ogromnej ilości rzeczy przy sobie może mieć swoje zalety (wiadomo, poradzimy sobie w każdej sytuacji), to jednak niekiedy może być bardzo uciążliwe.

Kiedy?

 • Gdy chcemy szybko znaleźć jakąś rzecz,
 • Gdy musimy szybko przepakować torebkę,
 • Gdy torebka nam wypadnie i wszystko wysypie się na podłogę.

Dlatego naszym zdaniem – mimo wszystko – warto zadbać o to, by w naszej torebce było wszystko, co potrzebne, ale jednocześnie, by było to niezbędne minimum.

W torebce, którą zabierzemy do kina czy na spacer powinny się znaleźć: portfel, dokumenty, klucze, telefon, słuchawki, zpasowe podpaski, chusteczki higieniczne, podstawowe kosmetyki do odświeżenia makijażu. W torebce do pracy musi się znaleźć miejsce na ładowarkę do telefonu, telefon, klucze, portfel, dokumenty, zapasowe podpaski, podstawowe kosmetyki, a także kartę dostępu (jeśli potrzebna), butelkę wody, notes i długopis.

Jakie inne zastosowanie technik i narzędzi lean management w swoim życiu mogą wprowadzić kobiety aby ich życie było łatwiejsze i przyjemniejsze? Dajcie znać w komentarzach jakie są Wasze opinie!