Przemysłowy druk 3D w świecie kobiet i mody

3
1018

Projektanci wszystkich branż prześcigają się w znajdowaniu coraz to nowych, bardziej oryginalnych, zaskakujących i nowoczesnych rozwiązań. Nic więc dziwnego w tym, że gdy pojawiła się możliwość wykorzystania tak efektownej technologii jak przemysłowy druk 3D w produkcji odzieży i akcesoriów, wielu z nich zaczęło po nią sięgać.

Za pionierkę w tej dziedzinie można uznać Iris van Herpen, która swoje futurystyczne stroje drukowane w trzech wymiarach prezentowała na najważniejszych pokazach mody. Jedną z najsłynniejszych sukien powstałych dzięki technologii 3D jest czarna, długa kreacja stworzona przez projektanta Francisa Bitonti dla ikony burleski Dity von Teese.

Lady Gaga, jak zwykle wbijająca w fotel swoimi pomysłami, pojawiła się jak dotąd już dwukrotnie w sukniach 3D od Xie Wei Long. Jak jednak wiemy, obecnie – choć przecież wcale nie minęło wiele czasu od chwili pojawienia się pierwszych kreacji 3D – mając do dyspozycji nawet domową drukarkę 3D, możemy wydrukować sobie różne części garderoby, czy też akcesoria.

Przemysłowy druk 3D
Przemysłowy druk 3D w modzie / Czyli co można wydrukować dzięki drukowi 3D?

Moda w druku 3D

W przypadku projektowania ubrań i akcesoriów jednym z największych wyzwań jest znalezienie odpowiednich materiałów, które będą nie tylko pięknie się prezentować, ale także, będą bezpieczne w kontakcie z ciałem.

Jedna z projektantek zajmujących się tworzeniem kreacji przy użyciu drukarki 3D, Jessica Josse, tworzy kolekcje z półelastycznych materiałów do drukowania 3D (w tym filamentów TPU 95A i DSM Arnitel), które pozwalają dopasować tworzone kreacje do kształtów ciała.

W jej ubraniach znajdziemy też wiele takich elementów jak szlufki czy zamki błyskawiczne, które mają zarówno znaczenie funkcjonalne, jak i estetyczne. Młoda polska projektantka Klaudia Filipiak do tworzenia elementów uzupełniających kreacje chętnie wykorzystuje też plastik czy gumę. Zwiewne, półprzezorczyste tkaniny w połączeniu z takimi wykończeniami tworzą naprawdę efektowną całość (tym bardziej, że dopełnia ją biżuteria projektu Pauli Szejko, tworzona również w technologii przemysłowego druku 3D).

Modne buty 3D

Mówiąc o modzie nie można pominąć tematu butów, ponieważ jest to bardzo wdzięczny temat dla amatorów druku 3D. Większość obuwia powstałego dzięki tej technologii to niezwykle efektowne modele, które jednak już na pierwszy rzut oka budzą wątpliwości co do wygody noszenia.

Zwłaszcza, że materiał wykorzystywany do ich produkcji to po prostu plastik.

W połączeniu z niebotycznie wysokimi obcasami lub platformami stanowią najczęściej obiekt podziwu… a nie codziennego użytku. Jednak to tylko część prawdy o obuwiu drukowanym w 3D. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odbiorców (i biorąc pod uwagę ich wygodę i dbałość o zdrowie), projektanci sięgają po naturalne materiały, a same buty tworzone są tak, by wspierały stopę. Świetnym przykładem jest tu kolekcja EXCIDIUM, w której cholewki butów wykonane są z cielęcej skóry, a koturny z kompozytu drewna i plastiku (woodFill).

Modelkom testującym dość niewygodne prototypy obuwia drukowanego za pomocą przemysłowych drukarek 3D proponujemy skorzystanie z relaksu jaki dają drewniane masażery do stóp lub hydromasażery.

Obuwie sportowe 3D

Osobny temat stanowi obuwie sportowe 3D, które z racji swojego przeznaczenia musi być zarówno wygodne, jak i przewiewne. Zacznijmy od naszego podwórka, czyli dwóch studentek ASP, Zuzanny Gronowicz i Barbary Motylińskiej, które postanowiły stworzyć nie tylko funkcjonalne, nie tylko oryginalne, ale do tego biodegradowalne buty sportowe w technologii 3D!

Co więcej, projektowanie takich butów odbywa się w dużej mierze przez samych kupujących, którzy wybierają według uznania kolory i fason.

W kolejnym etapie tworzenia butów mierzy się stopę przy użyciu specjalnej aplikacji i… już można sobie wydrukować sportowe buty, które dodatkowo złożymy bez trudu samodzielnie dzięki odpowiednim zapięciom. I jeszcze wisienka na torcie: w razie uszkodzenia któregokolwiek z elementów, można go po prostu dodrukować.

Buty 3D dla profesjonalistów

Po rozwiązania, jakie daje stosowanie technologii druku 3D w produkcji obuwia sięgnęła również firma Nike, oferując piłkarzom niezwykle wygodne, lekkie i idealnie dopasowane do stopy obuwie sportowe. Zdjęcie stóp przeprowadza się tu przy użyciu specjalnego oprogramowania, które pozwala na określenie ewentualnych odkształceń i wad. W ten sposób powstaje możliwość wyprodukowania obuwia ortopedycznego, które wyeliminuje dolegliwości i zapobiegnie dalszym niekorzystnym zmianom w stopach, które u piłkarzy ulegają ogromnym przeciążeniom.

Druk w modzie 3D i innowacyjne materiały (filamenty)

Drukowanie 3D w modzie stanowi nie tylko inspirację w zakresie nowych wzorów, ale także innowacyjnych materiałów. Twórcy zwykle skupiają się na aspekcie ekologicznym i szukają możliwości tworzenia materiałów biodegradowalnych, ale także pozwalających na zaoszczędzenie surowców i wody. Godny uwagi jest też pomysł stworzenia skóry, która nie odbiegałaby swoimi właściwościami od skóry naturalnej, a jednak nie wymagała zabijania zwierząt.

Przemysłowy druk 3D
Przemysłowy druk 3D

Druk 3D w służbie środowisku naturalnemu

Projektantka Julia Daivy wykorzystuje do tworzenia swoich kolekcji filamentu ze skrobi kukurydzianej, który w specjalnych warunkach ulega biodegradacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy jednak coś więcej niż tylko zminimalizowanie produkcji śmieci. Poprzez projektowanie ubrań na zamówienie, w dowolnym punkcie, eliminujemy:

  1. Nadprodukcję oraz
  2. Omijamy logistykę konieczną w przypadku konwencjonalnego procesu produkowania.

Czy to dużo? Wystarczy powiedzieć, że do wyprodukowania jednej pary obuwia sportowego potrzeba niekiedy 25 tysięcy litrów wody (!), a jej rozkład może trwać nawet kilkadziesiąt lat.

Inne niekonwencjonalne wykorzystanie przemysłowego druku 3D znajdziesz na stronie polskiego producenta drukarek 3D firmy Omni3D z Poznania, która co jakiś czas realizuje nieszablonowe projekty wykorzystując do tego właśnie druk 3D.

Skóra 3D w modzie

Niewiele jest materiałów, które tak odurzają zapachem. Które są tak trwałe i jednocześnie naturalne. Które można nosić latami, a i tak się nie znudzą. Skórzane kurtki, spodnie czy akcesoria wciąż cieszą się ogromnym powodzeniem. I choć nazwa „ekologiczna skóra” ma brzmieć bardziej zachęcająco, to jednak nie zmieni to faktu, że jest to po prostu jej syntetyczny zamiennik. Dla tych, którzy kochają skórzane ubrania i gadżety, ale jeszcze bardziej zależy im na dobru zwierząt, ta informacja może okazać się ważna. Obecnie trwają badania nad stworzeniem materiału (filamentu), z którego można by wydrukować w 3D naturalną skórę.

Właściwie należałoby powiedzieć: skórę o naturalnych właściwościach, ponieważ ma ona niczym się nie różnić od tej, jaka dostępna jest w sklepach prócz tej jednej rzeczy – w wyniku jej pozyskania nie ucierpi żadne zwierzę.

3 Opinie

  1. Niby druk 3D jest już tak popularny, a jednak w normalnych sklepach raczej nie znajdzie się niczego, co jest w taki sposób wykonane. Chyba, że ktoś z Was znalazł, hm? Ciekawa jestem.

  2. Druk 3D wydaje się idealny do wykorzystania w modzie, a jednak właściwie się go nie spotyka, zgadzam się z Darią. W sumie nie wiadomo dlaczego. Podejrzewam, że seryjne drukowanie już nie jest takie ekonomiczne, jak indywidualne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here